Browsing Tag

ethereum nereden alınır

Coin Yorumları

Ethereum (ETH) Nedir? Ethereum Nasıl Alınır?

Ethereum, aslında sadece bir kripto para birimi değildir. Ethereum bir bilgi işlem ağıdır ve bu ağda geliştiriciler uygulamalar, tokenler oluşturabilirler. Ethereum merkeziyetsiz bir platformdur. Genellikle uygulamalar geliştirilmesi için kullanılsa da, ödemeler ve para transferleri için de kullanmaktadır. Gas ücretlerinin fazla olması nedeniyle para transferlerinde daha az tercih edilmektedir.

Diğer bir yandan Ethereum (ETH) bir kripto para birimidir. Ethereum platformu 2013 yılında Vitalik Buterin tarafından kurulmuştur ve aynı yılda Ethereum coini de piyasaya sürülmüştür. Ethereum otoriterlik açısından Bitcoin’den hemen sonra gelmektedir. Öyle ki, Bitcoin dominance ne zaman düşse Bitcoin’den çıkan paranın büyük çoğunluğu Ethereum’a kaymaktadır. Bunun en büyük nedeni Ethereum’un en köklü kripto para birimlerinden biri olması ve hacminin çok yüksek olmasıdır.

Ethereum Mining Nedir?

Ethereum mining, çoğunlukla ekran kartı ile yapılmaktadır. Ethereum mining yaparak ekran kartı ile Ethereum kazabilirsiniz. Ethereum mining yaparken güçlü ekran kartlarına ihtiyacınız var çünkü Ethereum fiyatından dolayı kazım zorluğu oldukça fazladır. Düşük ekran kartlarıyla hem paranızı amorti etme süreniz artacak hem de elektrik tüketiminden dolayı karınız çok az olacaktır.

ethereum binance

Ethereum mining yaparken ekran kartınızı Ethereum ağına işlem yapması için teslim ediyorsunuz. Ethereum ağında milyarlarca blok bulunur ve sürekli işlem talebi geldiği için sürekli blok oluşturulması gerekiyor. Ağda bulunan ekran kartları ise bu işlemleri yapmaktadır. Yani Ethereum ağı mining yapanlar sayesinde ayakta kalmaktadır. Mining yapanlara ise bunun karşılığında Ethereum verilmektedir.

Ethereum Nasıl Alınır?

Ethereum en köklü kripto para birimlerinden biri olduğu için tüm borsalarda listelenmektedir. İstediğiniz itibari para birimi ile Ethereum alabileceğiniz gibi, birçok altcoin karşılığında da Ethereum alabileceğiniz perler bulunmaktadır.

Ethereum almak için yapmanız gereken adımlar:

  1. Bir borsaya kayıt olun veya kayıtlı olduğunuz borsaya giriş yapın. (Önerimiz Binance olduğu için Binance üzerinden örneklendireceğiz)
  2. Spot piyasalar bölümünde “ETH” şeklinde arama yapın.
  3. ETH perleri karşınızda listelendiğinde istediğiniz perde işlem yapabilirsiniz. Eğer TRY ile işlem yapacaksanız ETH/TRY işlem çiftine tıklayın.
  4. Almak istediğiniz Ethereum miktarını veya kaç TL değerinde Ethereum alacağınızı uygun bölüme girin.
  5. Limit veya piyasa emrinizi oluşturabilirsiniz.

Not: Ethereum alım satım işlemleriniz için kullanabileceğiniz en güvenilir borsa Binance borsasıdır. Güvenilirliği nedeniyle Binance’ı önermekteyiz. Binance 2017 yılında Changpeng Zhao ve Yi He tarafından kurulmuştur ve şu an dünyanın en büyük borsasıdır. Günlük işlem hacmi ortalama 80 milyar dolardır. Binance borsasına üye olup alım satım işlemlerine başlamak için buraya tıklayabilirsiniz.