Browsing Tag

stellar lumens coin binance türkiye

Coin Yorumları

Stellar Lumens Coin (XLM) Nedir? Stellar Lumens Nasıl Alınır?

Stellar Lumens coin (XLM), düşük ücretli transferle yapılmasını sağlayan Blockchain tabanlı bir defter ağıdır. Ödeme sistemleri, bankalar ve bireyler arasında yapılan bu işlemler çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. 2014’ün Temmuz ayında Jeb McCaleb ve Joyce Kim tarafından başlatılan XLM ağı, merkezsiz ağ yaratma ilkesiyle oluşturulmuştur. Kar amacı gütmeyen stellar.org adlı bir organizasyonun yönettiği Stellar Lumens, XRP ile bazı benzer özellikler taşır. Bu noktada ödeme sistemlerindeki düşük hız ve yüksek ücret sorununa odaklanan XLM ağının mining ücreti ise 0.00001 Lumens’tir.

Merkezsiz bir ödeme teknolojisiyle hareket eden Stellar ağı aynı zamanda açık kaynaklıdır. Borsa modelinde dağınıklığı destekleyen bu ağın bir şirket tarafından yönetilmediği ve açık kaynak kodlu olduğu bilinmelidir. Stellar ağının yerel bir dijital para birimi olan Stellar coin daha önceleri 100 milyar adet Stellar’ın dağıtılacağını açıklamış fakat bu konuda yasaş süreçlere sahip olmadıklarını paylaşmıştır. Yine de farklı kampanyalardan yararlanılarak Stellar coin’in dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

Stellar Lumens Coin (XLM) Özellikleri

İşlem ücreti son derece düşük olan Stellar’da merkeziyetsiz sunucular söz konusudur. Dağınık defter teknolojisiyle çalıştırılan XLM’de işlemler çok hızlı bir şekilde işlenmektedir. Zaten ortaya çıkış amacı, para transferlerinin maliyetini düşürmek ve daha hızlı işlem yaptırmayı sağlamak olan XLM ağındaki işlem hızı BTC’ye göre yüksektir. Stellar ağında yapılan işlemlerin onaylanma süresi 2-5 saniye arasındadır. Değer transferleriyle beraber çok katmanlı bir mimariye sahip olan Stellar ağı, akıllı sözleşmeler oluşturmak için kullanılabilir şekilde tasarlanmıştır.

Stellar Lumens coin hem işlem süresi hem de az sayıda olan doğrulayıcıya güvenme opsiyonuyla dikkat çekmektedir. Bu nedenle Blockchain projesinden ayrılmaktadır. Kar amacı gütmeyen bir dijital para olan XRP ile karşılaştırıldığında, XLM’nin açık kaynak kodlu olarak yoluna devam ettiği gözlemlenmiştir.

Stellar Lumens Coin (XLM) Saklama Yöntemleri

Stellar Lumens Coin (XLM) saklama yöntemleri arasında donanım cüzdanları ve çevrimiçi cüzdanlar bulunmaktadır. Birden çok dijital para saklamaya imkan sunan mobil cüzdanların da bir çoğu XLM’yi destekliyor. Cüzdanlarında etiket kullanan Stellar’ın Memo kodu, diğer XLM cüzdanlarına yapılan transferleri tanımlamak amacıyla tercih edilmektedir. XLM’deki Memo kodu sadece 28 byte kapasiteli bir mesaj bölümünden ibarettir. ETH ve BTC’deki cüzdanlar ise 64 karakterlik özel bir anahtardan oluşuyor. Stellar kodu ile beraber kullanıcılar birbiriyle iletişim kurarken XLM işlemlerinin kimler tarafından yapıldığı da anlaşılabilir.

Stellar Lumens Coin (XLM) Nasıl Alınır?

Stellar Lumens Coin nasıl alınır sorusunun yanıtı aslında çok basittir. Tabi ki Binance üzerinden yatırım yapılması gereken XLM için Binance üyeliği gerçekleştirebilirsiniz. 2017 yılından günümüze kadar dünyanın en büyük kripto para borsası olmayı başaran Binance’da günlük işlem hacminin 80 milyon doları geçtiği unutulmamalıdır.

Stellar alım satım veya diğer altcoinler ile ilgili al-sat işlemler için Binance’a üyelik yapmanız yeterlidir. Binance borsasına kayıt olmak için buraya tıklayabilirsiniz.